[:pl]Spektakl „Kroniki sejneńskie”[:]
[:pl]CCXX Koncert Pałacowy
W programie:
– spektakl „Kroniki sejneńskie”,
– pokazy filmów,
– spotkanie z reżyserem spektaklu – Bożeną Szroeder z Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” Sejny
„Kroniki sejneńskie” – spektakl
To przedsięwzięcie artystyczno-edukacyjne zainicjowane w 1999 roku jako kolejny etap długofalowej pracy Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” z dziećmi i młodzieżą w ramach programu „Pamięć starowieku”. Poprzedziły go zdarzenia „Dom”, „Gniazdo” i „Świątynia” (odwołujące się do najbliższych
przestrzeni w życiu człowieka: domu, natury, sacrum), które doczekały się już swoich realizacji filmowych i kontynuatorów w różnych miejscach na świecie tej innowacyjnej i przywiązującej wagę do kształtu artystycznego pracy, która w twórczy sposób poszukuje odpowiedzi na pytanie jak dziedzictwo kulturowe uczynić wartością żywą dla młodego pokolenia.
Spektakl „Kroniki sejneńskie” przygotowany został przez teatr młodzieżowy działający przy Ośrodku w Sejnach. Adresowany jest zarówno do młodzieży jak i dorosłych. Prezentowany był w wielu miastach Polski, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Malta w Poznaniu w 2002r., w Bośni, Litwie, Niemczech, Danii i Hiszpanii. W kwietniu 2008 roku spektakl pokazywany był przez dwa tygodnie w Teatrze La MaMa w Nowym Jorku.
Premiera „Kronik sejneńskich” odbyła się w listopadzie 1999 roku. Od tamtej pory już czwarte pokolenie młodych ludzi uczestniczy w twórczej przygodzie, podczas której na nowo próbuje odczytać swoje miasto, znajdując w nim miejsce na przeszłość i dzień dzisiejszy. W pracy pracowni „Kronik sejneńskich” biorą udział dzieci i młodzież różnych narodowości i wyznań – Polacy, Litwini i staroobrzędowcy. Ważne jest to, że historie sejneńskie opowiadane przez kolejną grupę młodych ludzi, wnoszą do spektaklu nowe opowieści o swoich rodzinach i sąsiadach.
Bożena Szroeder – animator kultury, pedagog. Po studiach pedagogicznych ukończonych w 1985 roku, rozpoczęła pracę w Gminnym Ośrodku Kultury w Czarnej Dąbrówce na Kaszubach, na stanowisku dyrektora, gdzie pracowała do 1991 roku. W latach 1987-1990 jest współrealizatorką projektu „Wioska Spotkania”, w którym uczestniczyli twórcy kultury alternatywnej z Polski i ze świata. Od III 1991 roku pracuje w Ośrodku „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”, którego jest współtwórczynią.
Od wielu lat prowadzi pracownię teatralną z dziećmi i jest liderem programu „Kroniki sejneńskie”. Z teatrem dziecięcym wyreżyserowała spektakle „Róża” i „Kroniki sejneńskie”, który był prezentowany w wielu miastach Polski m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Malta w Poznaniu, oraz w Bośni, na Litwie, w Niemczech i Danii. W 2008 roku „Kroniki sejneńskie” pokazywane były w Teatrze La MaMa w Nowym Jorku, gdzie zaprezentowanych zostało 8 spektakli, a w 2011 – w Madrycie w ramach festiwalu Encuentro de Teatro Comunitario (ETC).
Jest autorką nowatorskiego programu edukacji interkulturowej dla dzieci, który jest realizowany w szkołach sejneńskich i stał się wzorem dla szkół z innych regionów Polski.
Jest także współ-prowadzącą program pt. „Gra szklanych paciorków”, poświęcony pracy kulturowej nad pamięcią i tożsamością miejsca, który jest obecnie realizowany z wieloma ośrodkami w Polsce i Europie.
Od 2010 roku, prowadzi nagradzany na całym świecie projekt filmowy pt: ”Filmowa Kolekcja Opowieści Pogranicza”, który miał już cztery edycje: „Bajki i Legendy Pogranicza”, „Pieśni Pogranicza”, „Opowieści dziadków”, „Krasnogrudzka Kolekcja Filmowa”
Ponadto zajmuje się historią i kulturą Cyganów-Romów, prowadzi dział cyganików w Centrum Dokumentacji. Zrealizowała takie programy jak „Cygańska Wioska Artystyczna” czy „Tabor”, które odbywały się w wioskach zamieszkałych przez społeczność romską.
Bożena Szroeder jest wpół-twórczynią Muzeum Tradycji Kulturowych Sejn oraz zastępcą redaktora naczelnego polsko-litewskiego pisma „Almanach Sejneński”.
Laureatka Nagrody Honorowej im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” (2012 rok).[:]