24.08.2019
img
1

[:pl]CCXLIX Koncert Pałacowy[:]

2019-08-25 o godzinie 17:00
Sala Rotundowa
10 zł

[:pl]Dyrektor Pałacu Lubostroń zaprasza serdecznie w niedzielę, 25 sierpnia 2019 roku o godz. 17.00 na CCXLIX Koncert Pałacowy.

Wystąpią:
Filip Lipski – skrzypce
Maciej Drapiński – akordeon
Łukasz Macioszek – kontrabas
Rafał Błaszczyk – fortepian

Wstęp – 10 zł

W programie:
Astor Piazzolla:
1. Primavera Porteña
2. Verano Porteño
3. Concierto para quinteto
4. El sol Sueno
5. Oblivion
6. Tango del Diablo
7. La Muerte del Angel
9. Resurreccion del Angel
10. Chau Paris
11. Libertango

Filip Lipski – bydgoski artysta, który wprowadza słuchaczy w świat wysublimowanych dźwięków, niezwykłej wrażliwości i ekspresji muzycznej. Jego talent był doceniany oraz wyróżniany na wielu prestiżowych międzynarodowych konkursach muzycznych. Absolwent Poznańskiej „Szkoły Talentów”. Dalszą edukację kontynuował na Universitat der Kunste w Berlinie u wybitnego skrzypka, koncertmistrza Deutsche Oper w Berlinie – prof. Tomasza Tomaszewskiego. Chcąc dalej doskonalić swój warsztat, wyjechał do Londynu, gdzie uhonorowany stypendium przez City of London Corporation, podjął podyplomowe kształcenie w elitarnej Guildhall School of Music and Drama, w klasie prof. Krzysztofa Śmietany. Jednocześnie doskonalił swoje umiejętności na licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez Wiłkomirską, Kulkę, Munteanu, Chestain, Węgrzyna, Nodla, Schunka, le Monnier, Krageruda. Był koncertmistrzem Baltic Neopolis Orchestra w Szczecinie, Filharmonii Wrocławskiej czy Solistes de Versailles w Paryżu. Obecnie, jako solista związany zawodowo z Operą Nova w Bydgoszczy, wykazać się może licznymi nagraniami, projektami, a jego kunszt artystyczny można podziwiać na deskach scen międzynarodowych.

Maciej Drapiński – absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Stanisława Moniuszki w Grudziądzu w klasie akordeonu mgr. Tomasza Kwiatkowskiego oraz Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie akordeonu prof. Jerzego Kaszuby i as. dr. Stanisława Miłka. Jeszcze w trakcie studiów został doceniony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, otrzymując prestiżowe stypendium Młoda Polska za szczególne osiągnięcia artystyczne. Akademię Muzyczną ukończył dyplomem z wyróżnieniem, uzyskując tym samym wpis do Złotej Księgi Absolwentów. Doskonalił swoje umiejętności pod okiem najwybitniejszych zagranicznych pedagogów. Laureat kilkudziesięciu konkursów i festiwali. Jako solista oraz kameralista z prawdziwą wirtuozerią prezentuje swój talent na wielu krajowych, a także zagranicznych koncertach i festiwalach.

Łukasz Macioszek – urodzony w Gnieźnie. Edukację muzyczną oraz grę na kontrabasie rozpoczął w wieku siedemnastu lat. W ciągu czterech lat ukończył II stopień Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. J. Zarębskiego w Inowrocławiu. Jako jeden z najzdolniejszych uczniów, podczas recitalu dyplomowego, wykonał Koncert A-dur D. Dragonettiego z Orkiestrą Pro Arte w Inowrocławiu. Następnie rozpoczął studia na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy na Wydziale Pedagogiki i Psychologii, podczas których rozpoczął również naukę w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy na Wydziale Instrumentalnym, uzyskując tytuł licencjata, a następnie magistra sztuki w specjalności gra na kontrabasie w klasie dr hab. Joanny Krempeć-Kaczor. Już na drugim roku studiów rozpoczął współpracę z Orkiestrą Opery Nova w Bydgoszczy, w której do dziś pracuje jako muzyk solista. Współpracował również z innymi orkiestrami, m.in. Filharmonii Pomorskiej, Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, czy Polskiej Orkiestry Muzyki Filmowej. Uczestniczył w kursach oraz warsztatach muzycznych m.in. w Bydgoszczy, Campobasso, Brnie, Lucce, prowadzonych przez wybitnych kontrabasistów i pedagogów takich jak: Zoran Marković, Giuseppe Ettore, Miloslav Jelínek, Diego Zacharies, Tobias Glöckler. Obecnie jest studentem studiów drugiego stopnia bydgoskiej AM w klasie kontrabasu barokowego Christiana Zincke.
Jako kameralista zdobył III miejsce na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Zespołów Kameralnych w Warszawie oraz wyróżnienie na Jesiennych Konfrontacjach Zespołów Kameralnych w Inowrocławiu. Jako solista jest laureatem I Nagród na IX Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Belgradzie oraz I Międzynarodowym Północnym Konkursie Muzycznym w Sztokholmie, a także II Nagrody na III Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Genewie. Został również półfinalistą Konkursu Orkiestrowego EOEA podczas VI Europejskiego Kongresu Kontrabasowego w Lucce.
Obecnie jest pedagogiem oraz słuchaczem studiów doktoranckich na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Rafał Błaszczyk ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń i prof. Katarzyny Rajs. Obecnie jest studentem drugiego roku studiów doktoranckich w klasie prof. Ewy Pobłockiej i Katarzyny Rajs. Jest laureatem wielu regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. zdobył III nagrodę na Turnieju Kameralnym w Bydgoszczy, wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015). Uczestniczył w XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.Swoje umiejętności doskonalił również na licznych kursach muzycznych, gdzie uczył się u takich artystów jak m.in. Katarzyna Popowa-Zydroń, Nelson Goerner, Alberto Nosè, Ewa Pobłocka, Elżbieta Tarnawska, Mikhail Voskresensky, Janusz Olejniczak, Dmitri Alexeev, Dang Thai Son, Kevin Kenner, Nikolai Demidenko, Tobias Koch(fortepian historyczny), Paolo Giacometti (fortepian historyczny).Otrzymał stypendium z rąk Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Regularnie współpracuje z Filharmonią Pomorską. Od roku 2015 związany z bydgoską Akademią Muzyczną gdzie pracuje jako pianista-akompaniator w klasie skrzypiec, altówki i wiolonczeli. Uczestnik Akademii Operowej, programu kształcenia młodych talentów, działającego przy Teatrze Wielkim-Operze Narodowej. Koncertuje zarówno jako solista jak i kameralista. Dwukrotnie wziął udział w Festiwalu Chopin i Jego Europa, grając na koncercie poświęconym profesorowi Ekierowi oraz wykonując recital na instrumencie historycznym. Występował w Muzeum im. Fryderyka Chopina, Sinfonii Varsovii, Hastings(Anglia), Vietri sul Mare(Włochy), Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, Szafarni, Ostromecku, Filharmonii Pomorskiej, Filharmonii Kaliskiej, Filharmonii Narodowej, Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, Filharmonii Chmielnickiej (Ukraina) oraz Teatrze Wielkim-Operze Narodowej.

[:]