27.11.2018
img
1

[:pl]CCXLI Koncert Pałacowy[:]

2018-12-02 o godzinie 17:00
Sala Rotundowa
10 zł

[:pl]Dyrektor Pałacu Lubostroń Andrzej Budziak zaprasza serdecznie w niedzielę, 02 grudnia 2018 roku o godz. 17.00 na CCXLI Koncert Pałacowy.

W programie:
Koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru im. Św. Jana Pawła II w Szubinie pod dyrekcją prof. dr hab. Elżbiety Szubertowskiej.

Chór im. św, Jana Pawła II z Szubina powstał 12 stycznia 1979 roku przy parafii pw. św. Andrzeja Boboli z inicjatywy mieszkańca Szubina Zygmunta Maćkowiaka oraz ks. Józefa Jędrusika, ówczesnego wikariusza tej parafii. Od roku 1981 pracę z chórem podjęła dr hab. Elżbieta Szubertowska. W 1983 roku za patrona chóru obrano Jana Pawła II.
Przez wiele lat działalnością organizacyjną zespołu kierowali prezesi: Leon Maćkowiak, Stanisław Hamermeister, Andrzej Ziółkowski.
W 2008 roku funkcję tę przejęła Emilia Pruszak.
Od stycznia 2008 roku chór działa przy Szubińskim Domu Kultury.
W ciągu trzydziestu dziewięciu lat działalności chórzyści opanowali kilkaset pięknych pieśni o różnym charakterze. Są wśród nich utwory religijne, w tym bogaty repertuar kolęd, a także świeckie, patriotyczne, artystyczne, w większości stworzone przez kompozytorów polskich. Oprócz pieśni w ojczystym języku w repertuarze chóru znajdują się również utwory śpiewane w językach obcych: łacińskim, angielskim, włoskim, holenderskim. Ze względu na interesujący i rozległy repertuar chór prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju i za granicą (Holandia, Włochy, Austria, Norwegia, Litwa).
Uświetnia swoimi występami różnego rodzaju uroczystości kościelne i państwowe. Z wielu wydarzeń, które miały znaczenie dla rozwoju zespołu i jego trwałości, warto wymienić najważniejsze. Jednym z takich trudnych i odpowiedzialnych wystąpień chóru była oprawa muzyczna mszy radiowe 22 maja 1983 roku w Warszawie. Niezwykłym wydarzeniem i przeżyciem był śpiew chóru w Castel Gandolfo w czasie liturgii sprawowanej przez Jana Pawła II w 1990 roku, a następnie prywatna audiencja, która zapisała się na zawsze w pamięci uczestniczących w niej osób. Szczególnym wyrazem przywiązania do Patrona było uczestnictwo chórzystów w cyklu koncertów pt. „Śladami Patrona” w ważnych dla Papieża miejscowościach: w Wadowicach, Łagiewnikach, Ludźmierzu, Kalwarii Zebrzydowskiej, na Krzeptówkach. Niewątpliwym osiągnięciem chóru jest nagranie dwóch płyt. W pierwszej, wydanej w 2005 roku, umieszczone są nagrania trzynastu kolęd, druga, wydana cztery lata później, zatytułowana „Pieśni bliskie sercu” zawiera piętnaście utworów polskich kompozytorów.

Wstęp – 10 zł[:]