[:pl]CCLXIX Koncert Pałacowy[:]
[:pl]Dyrektor Pałacu Lubostroń Andrzej Budziak zaprasza serdecznie w niedzielę, 30 sierpnia 2020 roku o godz. 17.00 na CCLXIX Koncert Pałacowy z cyklu „Koncerty Pałacowe – Niedzielne Spotkania Rodzinne”.
W programie:
– Koncert w wykonaniu Borysa Binieckiego (klarnet) i Kaji Papierskiej (fortepian),
– Wernisaż Ewy Raczyńskiej-Mąkowskiej „WYPATRYWANIE”.
Wstęp – 10 zł
Pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa.
W programie koncertu:
A. Piazzolla – Historia tanga
Bordel – 1900
Café – 1930
Nightclub – 1960
Poulenc – Sonata na klarnet i fortepian
Kovacs – Shalom Aleichem
Debussy – La fille aux cheveux de lin, arr. S. Koncz
BORYS BINIECKI
Klarnecista młodego pokolenia. Absolwent Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy w klasie klarnetu Zbigniewa Rymarza, studiów licencjackich w klasie dra hab. Jana Jakuba Bokuna w Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz studiów magisterskich w klasie prof. dra hab. Bogdana Ocieszaka i dra hab. Andrzeja Wojciechowskiego w Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie w 2016 uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka. W trakcie studiów doktoranckich doskonalił swoje umiejętności w Conservatoire Royal de Bruxelles u wirtuoza swojego instrumentu dra Jean-Marca Fessarda, a także w licznych Kursach Interpretacji Muzycznej. Jest laureatem wielu nagród konkursów muzycznych w Bydgoszczy, Szczecinie, Włoszakowicach, Wrocławiu, Piotrkowie Trybunalskim, Szczecinku oraz półfinalistą Międzynarodowego Konkursu Klarnetowego w Lizbonie. W 2018 został laureatem pierwszego miejsca w dwóch kategoriach międzynarodowego konkursu we Włoszech. Jako solista występował z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Pomorskiej Capella Bydgostiensis, Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie i innymi. Jako muzyk orkiestrowy współpracuje z licznymi orkiestrami w Polsce i za granicą. Do najważniejszych doświadczeń solisty orkiestrowego zalicza współpracę z dyrygentem Justusem Frantzem w Philharmonie der Nationen (od 2013) i Würth Philharmoniker.
Borys Biniecki był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego. Jest laureatem nagrody za szczególne osiągnięcia artystyczne Europejskiego Centrum Młodzieży Artystycznej. Od stycznia 2017 jest solistą Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Od września 2017 jest nauczycielem klarnetu w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych w Bydgoszczy.
KAJA PAPIERSKAUrodzona 15 września 1988 roku w Krakowie. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Jerzego Sulikowskiego i ad. dr Agaty Nowakowskiej – Gumieli. Umiejętności kameralistyczne kształciła pod okiem dr Tomasza Gumieli, oraz dr Bartłomieja Weznera. Pianista – akompaniator wielu kursów mistrzowskich instrumentów dętych drewnianych, a także konkursów międzynarodowych. Występowała z wybitnymi solistami takimi jak Arkadiusz Adamski, Igor Frantisak, Jacek Muzyk, Bence Szepesi, Gabor Varga. Od 2013 r. związana z Katedrą Instrumentów Dętych i Perkusji w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Prowadzi również działalność pedagogiczną w szkołach muzycznych I stopnia.
Ewa Raczyńska-Mąkowska
Ukończyła w 1987 roku Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, a w 1996 Urbanistykę na Politechnice Warszawskiej. Przez wiele lat pracowała w służbach konserwatorskich, a w latach 1991-1999 była Miejskim Konserwatorem Zabytków w Bydgoszczy. W tym czasie zainicjowała proces zwrócenia miasta ku rzece, pracując m.in. nad programem rewitalizacji Wyspy Młyńskiej. Następnie przez 15 lat prowadziła własne studio projektowe specjalizujące się w opracowaniach kolorystycznych i renowacjach obiektów architektury na terenie całego kraju.
Obecnie pracuje w Katedrze Wzornictwa na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym, gdzie prowadzi pracownię kształtowania przestrzeni, dzieląc się swoim wieloletnim doświadczeniem z młodymi designerami. Jest doktorem nauk technicznych w dziedzinie architektury.
Oprócz pracy na uczelni, czynnie projektuje, zajmuje się malarstwem, fotografią, badaniami nad wizualnością i rewitalizacją miast, projektowaniem prospołecznym. Jest autorką kilkuset projektów, w tym także nagrodzonych w konkursach branżowych.
Interesuje się rewitalizacją i kształtowaniem przestrzeni miejskich, znaczeniem miejsca, partycypacją społeczną oraz rewitalizacją przez sztukę. Jest autorką i współautorką wielu tekstów związanych z obszarami jej zainteresowań.
Działa w kilku stowarzyszeniach zawodowych i społecznych. Jest członkiem Rady do Spraw Estetyki przy Prezydencie Bydgoszczy.
Malarstwo towarzyszy artystce przez całe życie. Realizuje zróżnicowane serie prac, poszukując najbardziej optymalnych dla siebie w danej chwili środków wyrazu. Zmienność nastrojów, bieżąca refleksja, przeżycia i inspiracje – to wszystko pozwala na swobodne czerpanie, eksperymentowanie bazujące na własnych zasobach wewnętrznych. Prezentowana seria prac powstała podczas izolacji związanej z pandemią koronawirusa wiosną 2020 roku.
Nadchodząca wiosna 2020 roku, jak każda wiosna, miała być wypatrywana przeze mnie z wiarą w moc jej światła, ciepła, energii, rozedrgania dającego impuls. Wypatrywana dla swoistego corocznego catharsis, szukana pośród pierwszych promieni słońca na śniegu, wypatrywana gdzieś poza zmrożonym horyzontem. Wypatrywanie zmieniło się w tym roku w szukanie siebie, w sobie, w wyglądanie obcego, które nadchodzi, które chcę oswoić, nie uciekać. Wypatrywanie tego co ważne, co buduje, odnajdywanie tego co obok, najbliżej… Spoglądanie w dal, bo tam jaśniej, bo tam lepiej…może. I wreszcie wypatrywanie najważniejszego – nadziei.
Znalazłam… – opowiada artystka.
PARTNERZY WERNISAŻU:
Wzornictwo UTP
ZAPRASZAMY SERDECZNIE!!!
[:]