[:pl]Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa 2018 w Pałacu Lubostroń[:]
[:pl]Dyrektor Pałacu Lubostroń Andrzej Budziak zaprasza serdecznie do Pałacu Lubostroń na obchody Europejskich Dni Dziedzictwa
NIEPODLEGŁA DLA WSZYSTKICH
W programie:
godz. 17.00 – prelekcja Waldemara Kiełbowskiego pt. „Zygmunt Skórzewski – powstaniec, niepodległościowiec”
godz. 18.00 – Koncert w wykonaniu Kamili Kułakowskiej (sopran), Jadwigi Stanek (altówka) i Radosława Zaworskiego (fortepian)
W programie koncertu:
Grieg – 6 pieśni op. 48 na głos i fortepian
- Gruß (Pozdrowienie) sł. H. Heine
- Dereinst, Gedanke mein (Wiem, moja myśli, wiem) sł. E. Geibel
- Lauf der Welt (Bieg świata) sł. L. Uhland
- Die verschwiegene Nachtigall (Słowik) J.W. von Goethe
- Zur Rosenzeit (W czasie róż) sł. J.W. von Goethe
- Ein Traum (Marzenie) sł. F. von Bodenstedt
wykonawcy:
Kamila Kułakowska – sopran
Radosław Zaworski – fortepian
Clarke – Sonata na altówkę i fortepian 1919
- Impetuoso
- Vivace
- Adagio – Allegro
wykonawcy:
Jadwiga Stanek – altówka
Radosława Zaworski – fortepian
Reutter – Fünf Antike Oden op. 57
- Wie her nieder vom Berge Sturmwind stürzt (Jak schodząca z gór burza wiatru)
- Hin unter ist schon der Mond (Księżc jest już nisko)
- Singet ihr Mädchen das Lied (Śpiewajcie pieśń dziewczynie)
- Seelenlos liegt dereinst da ( Bez duszy leży tam)
- Aphrodite! (Afrodyto!)
wykonawcy:
Kamila Kułakowska – sopran
Jadwiga Stanek – altówka
Radosław Zaworski – fortepian
Kamila Kułakowska – absolwentka PSM II st. w klasie fortepianu oraz Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy (2004, dyplom z wyróżnieniem). Swoje umiejętności doskonaliła podczas licznych mistrzowskich kursów wokalnych prowadzonych m.in. przez: prof. Ch. Hampe (Karlsruhe), prof. Ch. Elssnera (Drezno) oraz prof. H. Łazarską (Wiedeń). Jest laureatką wielu konkursów m.in.: III Ogólnopolskiego Konkursu Złote Głosy Mazowsza (2008, I miejsce oraz nagroda specjalna za wykonanie arii operetkowej), XII Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu (2007, II miejsce oraz nagroda specjalna za wykonanie arii Paminy z opery Czarodziejski flet W.A. Mozarta), VI Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. S. Moniuszki w Warszawie (2007, nagroda specjalna Fundacji Kościuszkowskiej), III Konkursu Wokalnego im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2006, II miejsce <I miejsca nie przyznano> oraz szereg nagród specjalnych m.in. Programu II Polskiego Radia), VIII Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego w Dusznikach Zdroju (2006, nagroda specjalna), III Konkursu Wokalnego im. Haliny Halskiej we Wrocławiu (2005, III miejsce oraz nagroda specjalna za wykonanie utworu współczesnego).
Debiutowała partią Papageny w Berlinie w roku 2004. W sezonie artystycznym 2004/2005 związana była z Operą na Zamku w Szczecinie, gdzie kreowała postaci głównie z oper W.A. Mozarta i S. Moniuszki. Brała udział w wielu festiwalach, wśród których warto wymienić: VI Festiwal Belcanto (Nałęczów; 2008), Festiwal Hoffmannowski (Poznań; 2008), XVII Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych (Katowice; 2007), 45. Festiwal Moniuszkowski (Kudowa Zdrój; 2007), Ars Cameralis (Kraków; 2007, 2008), Łańcuch IV (Warszawa; 2007), Vivat Moniuszko (Szczecin; 2005), Międzynarodowy Festiwal Kalejdoskop Form Muzycznych (Sopot; 2004), Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans (Wrocław; 2002 i 2003). Prowadzi ożywioną działalność koncertową. Występuje na scenach zarówno w kraju jak i poza jego granicami (Austria, Bułgaria, Holandia, Niemcy, Rumunia, Szwecja). Śpiewała w wielu prestiżowych salach koncertowych, m.in. w: Filharmonii Narodowej w Warszawie, Studiu Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie, Operze Narodowej w Kluż (Rumunia), Filharmonii Narodowej w Sofii (Bułgaria), Mozarteum w Salzburgu (Austria). W swoim repertuarze posiada dzieła operowe (m.in. Amor z Orfeusza i Eurydyki Ch.W. Glucka, Pamina, I Dama oraz Papagena z Czarodziejskiego fletu W.A. Mozarta, Zaida z Zaidy W.A. Mozarta, Tatiana z Eugeniusza Oniegina P. Czajkowskiego, Małgosię z Jasia i Małgosi E. Humperdincka, Bubikopf z Cesarza Atlantydy V. Ullmanna), operetkowe (m.in. Jola z Clivi N. Dostala) oraz oratoryjno-kantatowe (m.in. Stabat Mater G.B. Pergolesiego oraz K. Szymanowskiego, Mesjasz G.F. Haendla, Magnificat J.S. Bacha, Requiem W.A. Mozarta). Dużym zainteresowaniem darzy również lirykę wokalną, której oddaje się z wielką pasją. W jej repertuarze znajduje się ponad 200 pieśni. Obecnie współpracuje z Teatrem Wielkim-Operą Narodową w Warszawie, Operą na Zamku w Szczecinie oraz z Filharmonią Opolską, Filharmonią Pomorską i Filharmonią Szczecińską.
Jadwiga Stanek – absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, którą ukończyła w klasie altówki prof. Jana Paruzela uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Pracę zawodową związała przede wszystkim z macierzystą Uczelnią, gdzie w 2012 roku uzyskała stopień doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka. Trzykrotnie brała udział w Europejskim Programie Life Long Learning – Erasmus, prowadząc Kursy Interpretacji Muzycznej w Conservatorio Superior de Música de Alicante „Oscar Espla” – Hiszpania (2010, 2013) oraz w Akademii Sztuk w Bańskiej Bystrzycy – Słowacja (2012). Doskonaliła swoje umiejętności na wielu mistrzowskich kursach interpretacji muzycznej w kraju i za granicą, współpracując z takimi artystami jak Bruno Giuranna, Victor A. Pikayzen, Kurt Lewin, Jan Paruzel. W repertuarze posiada znaczące pozycje solowej i kameralnej literatury altówkowej, w tym utwory od baroku po współczesność. Działalność koncertowa altowiolistki obejmuje recitale solowe i kameralne w kraju oraz poza jego granicami, m.in.: we Włoszech, Hiszpanii i na Słowacji.
W latach 2012–2016 pełniła Funkcję Prezesa Zarządu Fundacji Konsonans z siedzibą w Bydgoszczy, trzykrotnie otrzymała nagrodę Rady Fundacji Konsonans za działalność na jej rzecz w latach 2014-2016.
Jadwiga Stanek jest pracownikiem Filharmonii Pomorskiej im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy, a także wykładowcą Letnich Kursów Muzycznych w Radziejowie. Bierze czynny udział w pracach Jury Ogólnopolskich Przesłuchań Centrum Edukacji Artystycznej.
Radosław Zaworski urodził się w Szczecinie. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w OSM I° im. prof. M. Jasińskiego w Szczecinie, a od roku 2005 kontynuował ją w OSM II° im. F. Nowowiejskiego w Szczecinie pod kierunkiem mgr Eleny Swiridenko. Jest absolwentem Akademii Muzycznej
im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Ewy Pobłockiej. Laureat Turnieju Kameralnego w trzech odsłonach. W 2014 wystąpił jaki solista z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Uczestniczył w wielu kursach pianistycznych, współpracując m.in.
z prof. Katarzyną Popową-Zydroń, prof. Andrzejem Jasińskim, prof. Mikhailem Voskresenskim i prof. Jerzym Godziszewskim.
[:]