11.09.2018
img
1

[:pl]Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa 2018 w Pałacu Lubostroń[:]

2018-09-16 o godzinie 17:00
Sala Rotundowa
wolny

[:pl]Dyrektor Pałacu Lubostroń Andrzej Budziak zaprasza serdecznie do Pałacu Lubostroń na obchody Europejskich Dni Dziedzictwa
NIEPODLEGŁA DLA WSZYSTKICH

W programie:

godz. 17.00 – prelekcja Waldemara Kiełbowskiego pt. „Zygmunt Skórzewski – powstaniec, niepodległościowiec”

godz. 18.00 – Koncert w wykonaniu Kamili Kułakowskiej (sopran), Jadwigi Stanek (altówka) i Radosława Zaworskiego (fortepian)

W programie koncertu:

Grieg – 6 pieśni op. 48 na głos i fortepian

 1. Gruß (Pozdrowienie) sł. H. Heine
 2. Dereinst, Gedanke mein (Wiem, moja myśli, wiem) sł. E. Geibel
 3. Lauf der Welt (Bieg świata) sł. L. Uhland
 4. Die verschwiegene Nachtigall (Słowik) J.W. von Goethe
 5. Zur Rosenzeit (W czasie róż) sł. J.W. von Goethe
 6. Ein Traum (Marzenie) sł. F. von Bodenstedt

wykonawcy:
Kamila Kułakowska – sopran
Radosław Zaworski – fortepian

 

Clarke – Sonata na altówkę i fortepian 1919

 1. Impetuoso
 2. Vivace
 3. Adagio – Allegro

wykonawcy:
Jadwiga Stanek – altówka
Radosława Zaworski – fortepian

 

Reutter – Fünf Antike Oden op. 57

 1. Wie her nieder vom Berge Sturmwind stürzt (Jak schodząca z gór burza wiatru)
 2. Hin unter ist schon der Mond (Księżc jest już nisko)
 3. Singet ihr Mädchen das Lied (Śpiewajcie pieśń dziewczynie)
 4. Seelenlos liegt dereinst da ( Bez duszy leży tam)
 5. Aphrodite! (Afrodyto!)

wykonawcy:
Kamila Kułakowska – sopran
Jadwiga Stanek – altówka
Radosław Zaworski – fortepian

Kamila Kułakowska – absolwentka PSM II st. w klasie fortepianu oraz Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy (2004, dyplom z wyróżnieniem). Swoje umiejętności doskonaliła podczas licznych mistrzowskich kursów wokalnych prowadzonych m.in. przez: prof. Ch. Hampe (Karlsruhe), prof. Ch. Elssnera (Drezno) oraz prof. H. Łazarską (Wiedeń). Jest laureatką wielu konkursów m.in.: III Ogólnopolskiego Konkursu Złote Głosy Mazowsza (2008, I miejsce oraz nagroda specjalna za wykonanie arii operetkowej), XII Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu (2007, II miejsce oraz nagroda specjalna za wykonanie arii Paminy z opery Czarodziejski flet W.A. Mozarta), VI Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. S. Moniuszki w Warszawie (2007, nagroda specjalna Fundacji Kościuszkowskiej), III Konkursu Wokalnego im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2006, II miejsce <I miejsca nie przyznano> oraz szereg nagród specjalnych m.in. Programu II Polskiego Radia), VIII Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego w Dusznikach Zdroju (2006, nagroda specjalna), III Konkursu Wokalnego im. Haliny Halskiej we Wrocławiu (2005, III miejsce oraz nagroda specjalna za wykonanie utworu współczesnego).

Debiutowała partią Papageny w Berlinie w roku 2004. W sezonie artystycznym 2004/2005 związana była z Operą na Zamku w Szczecinie, gdzie kreowała postaci głównie z oper W.A. Mozarta i S. Moniuszki. Brała udział w wielu festiwalach, wśród których warto wymienić: VI Festiwal Belcanto (Nałęczów; 2008), Festiwal Hoffmannowski (Poznań; 2008), XVII Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych (Katowice; 2007), 45. Festiwal Moniuszkowski (Kudowa Zdrój; 2007), Ars Cameralis (Kraków; 2007, 2008), Łańcuch IV (Warszawa; 2007), Vivat Moniuszko (Szczecin; 2005), Międzynarodowy Festiwal Kalejdoskop Form Muzycznych (Sopot; 2004), Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans (Wrocław; 2002 i 2003). Prowadzi ożywioną działalność koncertową. Występuje na scenach zarówno w kraju jak i poza jego granicami (Austria, Bułgaria, Holandia, Niemcy, Rumunia, Szwecja). Śpiewała w wielu prestiżowych salach koncertowych, m.in. w: Filharmonii Narodowej w Warszawie, Studiu Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie, Operze Narodowej w Kluż (Rumunia), Filharmonii Narodowej w Sofii (Bułgaria), Mozarteum w Salzburgu (Austria). W swoim repertuarze posiada dzieła operowe (m.in. Amor z Orfeusza i Eurydyki Ch.W. Glucka, Pamina, I Dama oraz Papagena z Czarodziejskiego fletu W.A. Mozarta, Zaida z Zaidy W.A. Mozarta, Tatiana z Eugeniusza Oniegina P. Czajkowskiego, Małgosię z Jasia i Małgosi E. Humperdincka, Bubikopf z Cesarza Atlantydy V. Ullmanna), operetkowe (m.in. Jola z Clivi N. Dostala) oraz oratoryjno-kantatowe (m.in. Stabat Mater G.B. Pergolesiego oraz K. Szymanowskiego, Mesjasz G.F. Haendla, Magnificat J.S. Bacha, Requiem W.A. Mozarta). Dużym zainteresowaniem darzy również lirykę wokalną, której oddaje się z wielką pasją. W jej repertuarze znajduje się ponad 200 pieśni. Obecnie współpracuje z Teatrem Wielkim-Operą Narodową w Warszawie, Operą na Zamku w Szczecinie oraz z Filharmonią Opolską, Filharmonią Pomorską i Filharmonią Szczecińską.

Jadwiga Stanek – absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, którą ukończyła w klasie altówki prof. Jana Paruzela uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Pracę zawodową związała przede wszystkim z macierzystą Uczelnią, gdzie w 2012 roku uzyskała stopień doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka. Trzykrotnie brała udział w Europejskim Programie Life Long Learning – Erasmus, prowadząc Kursy Interpretacji Muzycznej w Conservatorio Superior de Música de Alicante „Oscar Espla” – Hiszpania (2010, 2013) oraz w Akademii Sztuk w Bańskiej Bystrzycy – Słowacja (2012). Doskonaliła swoje umiejętności na wielu mistrzowskich kursach interpretacji muzycznej w kraju i za granicą, współpracując z takimi artystami jak Bruno Giuranna, Victor A. Pikayzen, Kurt Lewin, Jan Paruzel. W repertuarze posiada znaczące pozycje solowej i kameralnej literatury altówkowej, w tym utwory od baroku po współczesność. Działalność koncertowa altowiolistki obejmuje recitale solowe i kameralne w kraju oraz poza jego granicami, m.in.: we Włoszech, Hiszpanii i na Słowacji.
W latach 2012–2016 pełniła Funkcję Prezesa Zarządu Fundacji Konsonans z siedzibą w Bydgoszczy, trzykrotnie otrzymała nagrodę Rady Fundacji Konsonans za działalność na jej rzecz w latach 2014-2016.
Jadwiga Stanek jest pracownikiem Filharmonii Pomorskiej im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy, a także wykładowcą Letnich Kursów Muzycznych w Radziejowie. Bierze czynny udział w pracach Jury Ogólnopolskich Przesłuchań Centrum Edukacji Artystycznej.

Radosław Zaworski urodził się w Szczecinie. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w OSM I° im. prof. M. Jasińskiego w Szczecinie, a od roku 2005 kontynuował ją w OSM II° im. F. Nowowiejskiego w Szczecinie pod kierunkiem mgr Eleny Swiridenko. Jest absolwentem Akademii Muzycznej
im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Ewy Pobłockiej. Laureat Turnieju Kameralnego w trzech odsłonach. W 2014 wystąpił jaki solista z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Uczestniczył w wielu kursach pianistycznych, współpracując m.in.
z prof. Katarzyną Popową-Zydroń, prof. Andrzejem Jasińskim, prof. Mikhailem Voskresenskim i prof. Jerzym Godziszewskim.

 

 

 [:]